Log In to Interact.
       Lost Password?    Register

Section III Cheerleading

Like & Share:2015 SEC. III FALL CHAMPIONSHIP

 

  Section III Fall 2015 Cheerleading Championship - RESULTS

November 7th, 2015 hosted at South Jefferson High School

 

Be sure to check the "photo galleries" section for the Team Champion Pics!

 

 

Section III Fall Cheerleading Championship 2015 - RESULTS  -

 Rosemary Corcoran Memorial Scholarship – Megan Dwyer, C.W. Baker High School, Baldwinsville

 

Sectional Champions - Team Divisions

Class AA Champion – Cicero-North Syracuse High School (score 92.00)

Class A Champion – Indian River High School (score 85.50)

Class B Champion – General Brown High School (score 80.30)

Class C Champion – Sandy Creek High School (Score 81.00)

Class D Champion – Oriskany High School (Score 72.50)

 

Additional results per Class division

Class AA:  2nd place –Fayetteville-Manlius (score 83.55), 3rd place – West Genesee (score 82.15), then Proctor (score 70.45), Baldwinsville (58.50)

Class A:  2nd place – Central Valley Academy (score 76.75), 3rd place – Oneida (score 69.65), then Watertown (score 66.70), Mexico (score 65.10), Fulton (score 41.55)

Class B:   2nd place – South Jefferson (score 60.05), 3rd place – Christian Brothers Academy (score 54.15)

Class C:   2nd place – Sauquoit Valley (62.95), 3rd place – Syracuse Academy of Science (score 62.00), then Thousand Islands (score 59.05), South Lewis (score 57.70), Mount Markham (score 47.3), Frankfort-Schuyler  (score 45.15)

Class D:   2nd place – West Canada Valley (41.70)

 

Senior All-Star – Individual Competition (up to 5 chosen per class)

 Class A All-Stars

Devon Robison, Fulton

Kali Waite, Watertown

Paige Saltzman, Indian River

Brittany Pitts, Indian River

Alexandria Ellenberger, Oneida

Class AA All-Stars

Lexi Delbalso, Cicero-North Syracuse

Sophie King, Cicero-North Syracuse

Rebekah Liszewski, Cicero-North Syracuse

Alexis Sigler, Fayetteville-Manlius

Haley Jones, Fayetteville-Manlius 

Class B All-Stars

Theresa Fallon, Christian Brothers Academy

Donald Hill, General Brown

Hailey Moote, General Brown

Emily Thomas, General Brown

Class C All-Stars

Karli Kemp, Thousand Islands

Ellen Gill, Thousand Islands

Sam Sweinton, Frankfort-Schuyler

Julia Post, Frankfort-Schuyler

 Bailey Laundre, Sandy Creek 

Class D All-Stars

Alexis Palmiotto, Oriskany

Sarah Bielby, Oriskany

Kelly LaClair, Oriskany

Cameryn Mancuse, Oriskany

Arianna VanSlyke, Oriskany

          ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 Section III Winter Cheer Championship 2015-16

- RESULTS  -

February 27, 2016, hosted at Chittenango High School

 

Rosemary Corcoran Memorial Scholarship – Autumn Laterra-Robinson, Paul V Moore H. S., Central Square

 Sectional Champions - Team Divisions

Class AA Champion – Cicero-North Syracuse High School (score 92.25)

Class A Champion – Chittenango High School (score 66.40)

Class B Champion – Hannibal High School (score 69.95)

Class C Champion – Sandy Creek High School (Score 72.10)

Class D Champion – Copenhagen High School (Score 83.20)

 Additional results per Class division

Class AA:  2nd place – West Genesee (score 87.65), 3rd place – Fayetteville-Manlius (score 74.45), then Central Square (70.30), Baldwinsville (62.95), Liverpool (61.30), Auburn (52.50)

Class A:  2nd place – Mexico (score 65.90), 3rd place – Phoenix (score 61.70), then East Syracuse-Minoa (61.30), Fulton (60.30), Indian River (53.90), Oswego (47.70), Homer (33.05)

Class B:   2nd place – South Jefferson (score 63.85), 3rd place – Christian Brothers Academy (score 60.20), then Canastota (54.30), Cazenovia (50.40)

Class C:   2nd place – Mount Markham (score 67.00), 3rd place – Thousand Islands (score 64.50), then Syracuse Academy of Science (54.60)

Class D:   2nd place – Belleville-Henderson (70.80), 3rd place – Oriskany (score 66.30), then Lyme (59.30)

 Senior All-Star – Individual Competition (up to 5 chosen per class)

 

Class A All-Stars

Devon Robison, Fulton

Josh Booth, Chittenango

Antonia Minitulo, Chittenango

Elaine Dexter, East Syracuse-Minoa

Anna Hawkins, East Syracuse-Minoa

 

Class AA All-Stars

Lexi Delbalso, Cicero-North Syracuse

Sophie King, Cicero-North Syracuse

Rebekah Liszewski, Cicero-North Syracuse

Jhosalynn Dale, Cicero-North Syracuse

Mariah Anderson, Central Square

 

Class B All-Stars

Theresa Fallon, Christian Brothers Academy

Regina Dziergas, Christian Brothers Academy

Class C All-Stars

Aly Breckenridge, Mount Markham

Emily Case, Mount Markham

Anna Marceau, Mount Markham

Mikayla Russell, Sandy Creek

Bailey Laundre, Sandy Creek

 

Class D All-Stars

Alexis Palmiotto, Oriskany

Camryn Mancuse, Oriskany

Cassandra Goutermout, Copenhagen

Alexis LaBarge, Copenhagen

Meghan Goutremout, Lyme

 


 

Teams Moving on to Represent Section III  3/5/16 at the NYSPHSAA NYS Cheerleading Championship

Division 1 Small – West Genesee High School

Division 1 Large – Cicero-North Syracuse High School

Division 2 Small – Sandy Creek High School, Hannibal High School and Copenhagen High School

Co-Ed Division – Chittenango High School