Log In to Interact.
       Lost Password?    Register

Section III Cheerleading

Like & Share:2016 SEC. III FALL CHAMPIONSHIP

Section III Fall 2016 Cheerleading Championship

October 29, 2016 hosted at Baldwinsville High School

- RESULTS  -

 

Rosemary Corcoran Memorial Scholarship – Victoria Dunham, Cicero-North Syracuse H. S.

 

Sectional Champions - Team Divisions

Class AA Champion – Cicero-North Syracuse High School (score 178.75)

Class A Champion – Indian River High School (score 158.80)

Class B Champion – General Brown High School (score 176.15)

Class C Champion – Sandy Creek High School (Score 144.20)

Class D Champion – Oriskany High School (Score 118.35)

CoEd Champion – Baldwinsville High School (Score 143.60)

 Additional results per Class division

Class AA:  2nd place – West Genesee (score 168.45), 3rd place – Fayetteville-Manlius (score 166.85), Central Square (150.60), Auburn (108.20)

Class A:  2nd place – Central Valley Academy (score 143.40), 3rd place – Carthage (score 136.05), Mexico (123.80), G. Ray Bodley/Fulton (111.75)

Class B:   2nd place – Hannibal (score 150.90), 3rd place – Chittenango (score 150.10), Phoenix (141.20), South Jefferson (138.50), Canastota (104.05), Christian Brothers Academy (83.45)

Class C:   2nd place – Mount Markham (score 110.80), 3rd place – Sauquoit Valley (score 101.50), Frankfort-Schuyler (101.20), South Lewis (90.90)

CoEd:   2nd place – Liverpool (121.00), 3rd place – Thousand Islands (104.55)

 Senior All-Star – Individual Competition (up to 5 chosen per class)

Class A All-Stars

Kailey Parker, Carthage

Skyla Vanwormer, Carthage

Randi Gallamore, Indian River

Zhane’ Townsend, Indian River

Savannah Moynihan, Central Valley Academy

 

Class AA All-Stars

Melita Zejnilovic, Cicero-North Syracuse

Lauren Russell, Cicero-North Syracuse

Cayliane Dixon, West Genesee

Sabrina Bormann, West Genesee

Riley Randall, Fayetteville-Manlius

 

Class B All-Star

Kadi Schroy, General Brown

Kallie Burnash, South Jefferson

Brianna Koberger, South Jefferson

Emma Sheley, South Jefferson

Katherine McReynolds, Chittenango

 

Class C All-Stars

Kristen Solar, Thousand Islands

Kierra Fox, Sauquoit Valley

Devon Cobane, Sauquoit Valley

Lindsey Goodnough, Sandy Creek

Risa DiSano, Frankfort-Schuyler

 

Class D All-Stars

Madisyn Lee, Oriskany

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Section III Winter Cheerleading Championship 2016-2017

February 11, 2017, hosted at South Jefferson High School

- RESULTS  -

 Rosemary Corcoran Memorial Scholarship - Caitlyn Kerst, Hannibal High School

Rosemary Corcoran Coach of the Year Award – Danielle Licata, Cicero-North Syracuse High School

 

Sectional Champions - Team Divisions

Class AA Champion – Cicero-North Syracuse High School (score 189.05)

Class A Champion – Mexico High School (score 164.75)

Class B Champion – Phoenix High School (score 183.95)

Class C Champion – Sandy Creek High School (Score 163.20)

Class D Champion – Copenhagen High School (Score 145.80)

CoEd Champion –  South Jefferson High School (Score 170.80)

 Additional results per Class division

Class AA:  2nd place – Fayetteville-Manlius (188.50), 3rd place – West Genesee (188.40), Central Square (161.85), Liverpool (118.10)

Class A:  2nd place – Indian River (136.30), 3rd place – E. Syracuse-Minoa (99.95)

Class B:   2nd place – Hannibal (173.50), 3rd place – Christian Brothers Academy (139.40), Cazenovia (124.80)

Class C:   2nd place – South Lewis (115.55), 3rd place – Dolgeville (69.00)

Class D:   2nd place – Oriskany (128.25), 3rd place – West Canada Valley (80.85)

CoEd:   2nd place – Chittenango (160.20), 3rd place – Belleville-Henderson (152.00), Thousand Islands (140.20), Auburn (112.75), Proctor (107.55), Syracuse Academy of Science (106.45), G. Ray Bodley (87.70), Lyme (82.90) 

Senior All-Star – Individual Competition (up to 5 chosen per class)

 

Class A All-Stars

Zhane’ Townsend, Indian River

Dakota Willix, Indian River

Samantha Eppley, Indian River

 

Class AA All-Stars

Victoria Dunham, Cicero-North Syracuse

Lauren Russell, Cicero-North Syracuse

Emily More, Liverpool

Alexis Hayden, Liverpool

Corinne Leone, Liverpool 

Class B All-Star

Caitlyn Kerst, Hannibal

Haley Wilson, Hannibal

Katie Woodworth, Hannibal

Kali Bishal, Chittenango

Katherine McReynolds, Chittenango

 

Class C All-Stars

Kristen Solar, Thousand Islands

Siera Robbins, Thousand Islands 

Class D All-Stars

Katlin Hayden, Copenhagen

Robyn Scraper, Copenhagen

Tiana Witham, Copenhagen


Teams Moving on to Represent Section III at the NYSPHSAA Cheerleading Championship - SRC Arena 3/4/17

Division 1 Small –  Fayetteville-Manlius High School

Division 1 Large –  Cicero-North Syracuse High School

Division 2 Small –  Mexico High School, Phoenix High School, Sandy Creek High School, Copenhagen

Division 2 Large - no teams

Co-Ed Division –  South Jefferson High School