Log In to Interact.
       Lost Password?    Register

BLACKHAWKS ICE HOCKEY CLUB

Like & Share:HALL OF FAME

BLACKHAWKS ICE HOCKEY CLUB - HALL OF FAME 

 

Life Membership

Elected by the committee from nominations made, Life Membership of the Blackhawks is the most prestigious award handed out by the club in recognition for outstanding service over an extended period with the club.

Our Life members are: (alphabetical order) –

Gary Croft

Brad Cunningham

David Cunningham

Wayne Dalton

Noel Derrick

Shelley Fitzpatrick

Charles Grandy

Glenn Grandy

Stan Gray

Doug Monahan

John Purcell

Terry Reid

Irene Smith

Peter South

 

 

President’s Award

This award is presented to the person who has demonstrated a tireless dedication and commitment to the ongoing success of the Blackhawks Ice Hockey Club on and off the rink.  Awarded by the serving President, all members of the playing group, committee and volunteers are eligible for this ward.

Past winners of the President's Award:

1998

1999

2000

2001

2002

Jack Geraghty

Shirley Geraghty

Jim Smith

Shelley Fitzpatrick

Neil Martin

2003

2004

2005

2006

2007

Jim Eastwood

Colleen Nash

Scott Faggotter

Ian & Diane Fitzgerald

Chris Parton

2008

2009

2010

2011

2012

Evert Pol

Not Awarded

Not Awarded

Dave Beehler

Evert Pol

2013

2014

2015

2016

2017

Paul Mallia

Tristan Woods

 

 

 

 

 

Skins

Presented to players who have accumulated 10 years of service with the club, the "skin" symbolises the club’s link to the Blackhawk tribe of indigenous North Americans and is a big part of our club history.

Past recipients of Blackhawks 10 year skins:

(coming soon)

  

 

AUSTRALIAN REPRESENTATIVES

Senior Men

1961-62

Olympic & World Championship Team (Squaw Valley, USA)

Robert Reid, John Nicholas, David Cunningham, Noel Derrick, Kenneth Pawsey, John Thomas, Clive Hitch,Ronald Amess,

General Manager : Russell Carson.

 

1963-64

Olympic Qualification Team (Japan)

Charles Grandy, Elgin Luke, John Nicholas, John Purcell, Noel Derrick, Anthony Martyr, John Miller, Edward Mustar, Kenneth Pawsley, John Thomas, Tim Spencer.

Head Coach: Russell Carson.

 

1973-74

World Championship Pool C Team (Grenoble, France)

Barry Harkin; Charles Grandy (C), Gary Croft, John Horsnell, Michael Boileau, Steve Duncan, Glen Gilbert,

Head Coach: Elgin Luke. 

1976-77

Australian Team for 3 match series v West Germany (Australia)

Barry Harkin; Charles Grandy (C), Gary Croft, John Horsnell, Michael Boileau, Steve Duncan

Coach: Elgin Luke

 

1978-79

World Championship Pool C Team (Barcelona, Spain)

Barry Harkin, Gary Croft, Charles Grandy (C), John Horsnell, Michael Boileau, Douglas Stevenson,

Head Coach: Dan Reynolds. General Manager: Stan Gray.

 

1985-86

World Championship Pool C Team (Romania)

Damian Holland, Paul Brockwell, Glenn Lynch, Peter Nixon

 

1986-87

World Championship Pool D Team (Perth, Australia)

Head Coach: Dan Reynolds

 

1987-88

(Thayer Tutt Tournament - Eindhoven, Netherlands)

Head Coach: Dan Reynolds.

 

1988-89

World Championship Pool C Team (Sydney, Australia)

Damian Holland, Nigel Chandler,

Head Coach: Dan Reynolds

 

1989-90

World Championship Pool D Team (Cardiff, Wales)

Damian Holland, Ron Klajnblat, Glenn Grandy, Adam McGuiness,

 

1991-92

World Championship Pool C - Group A Team (Hull, England)

Damian Holland, Glenn Grandy, Adam McGuiness,

 

 

1993-94

World Championship Pool C Team

Damian Holland

 

1994-95

World Championship Pool C Team (South Africa)

Damian Holland, Douglas Stevenson; Glenn Grandy, Nigel Chandler, Head Coach: Dan Reynolds

1995-96

World Championship Pool D Team (Lithuania)

Glenn Grandy

 

1996-97

World Championship Pool D Team (Andorra)

Glenn Grandy

 

2000-01

World Championship (Division II - Group A) Team

Angus Campbell

 

2001-02

World Championship (Division II - Group A) Team

Darren Croft  

 

2002-03

World Championship (Division II - Group A) Team

Chris Leetham;

 

 

2004-05

World Championship (Division II - Group A) Team (Croatia)

Stu Denman

 

2005-06

World Championship (Division II - Group B) Team (New Zealand)

Stu Denman

 

2006-07

World Championship (Division II - Group B) Team (Croatia)

Stu Denman

 

2007-08

World Championship (Division II - Group B) Team (Newcastle)

Stu Denman, Tom Powell

Assistant Coach: Rob Knesaurek

 

2008-09

World Championship (Division I - Group A) Team (Lithuania)

Stu Denman

 

2009-10

World Championship (Division II - Group A) Team (Mexico)

Tom Powell, Michael Beaton

 

2010-11

World Championship (Division I - Group A) Team (Melbourne)

Stu Denman, Tom Powell

Assistant Coach: Rob Knesaurek

 

2011-12

World Championship (Division II - Group B) Team (Poland)

Tom Powell

 

 

 

 

 

 Information courtesy of www.azhockey.com & www.iha.org.au