Log In to Interact.
       Lost Password?    Register
Para Hills Football Club Logo

Like & Share:Honour Board /Best & Fairest

 

~ HONOUR BOARD – BEST & FAIREST

 

* DENOTES ASS / LEAGUE MEDAL WINNER

 

YEAR

UNDER 14

UNDER 13

UNDER 12

UNDER 11

UNDER 10

UNDER 9

UNDER 8

1971

 

P. PHILLIPS

 

G. SHILLUM

 

G. BROWN

 

1972

 

B. LORD

 

D. Pace / A. Shephard

 

A. SHEPHARD

 

1973

 

S. MEYER

 

M. WHITTINGTON

 

W. SAUNDERSON

 

1974

 

W. TRENEAR

 

W. SAUNDERSON

 

R. LAMBERT

 

1975

 

R. LALOR

 

W. SAUNDERSON

 

D. HANCOCK

 

1976

 

K. Gaard / S. Whittington

 

K. BURKE

 

B. ROONEY

 

1977

 

M. ROBERTS

 

S. BURKE

 

S. SAUNDERSON

 

1978

 

S. LYME

 

S. BRENTSON

 

W. McCARD

 

1979

 

D. FROST

 

M. WEBSTER

 

N. SYMONDS

 

1980

 

S. Brentson / C. Longhurst

 

R. FLEMING

 

M. HIENEN

E. TODD

1981

S. GOOLEY

 

G. WRAY

 

P. BEZUCH

 

S. CALLIESS

1982

N. BUTCHER

 

P. BEZUCH

 

M. HORNE

J. GREGORY

D. ASHBY

1983

M. ELLIOTT

W. LONGFORD

P. BEZUCH

M. HORNE

S. CALLIESS

D. HARRIS

I. JOHNSTON

1984

W. LONGFORD

M. JASINSKI

J. PEAK

M. JONES

D. HARRIS

I. JOHNSON

D. SALTER

1985

M. SKUSE

R. BLACKWELL

M. JONES

A.ARNOLD

I. JONES

D. SALTER

J. PEPLOW  *

1986

C. DUNN

M. JONES

A. ARNOLD

I. JOHNSON

J. COTTON  *

P. DUFFETT

 

1987

M. STACEY

P. TURNER

I. JOHNSON

D. SALTER

J. PEPLOW

J. ELLETT

 

1988

A. ARNOLD

A. KOCIOLEK

S. WEHR

P. DUFFETT

J. ELLETT

B. TURNER

 

1989

D. TURNER

J. COTTON

D. TORSNEY

J. ELLETT

 

S. SCRAGG

 

1990

J. COTTON  *

D. TORSNEY

N. MANNO

D. COLLINS

 

P. TAYLOR

 

1991

 

B. MULLEN

K. CORDES

 

P. TAYLOR

 

 

1992

N. MANNO

 

P. ROBERTS

A. TWINNING

 

B. STEER

 

1993

 

R. WOODROW

D. LENNERTH

 

B. STEER

 

 

1994

 

D. Lennerth / M. Geddes

 

 

B. McAteer / C. Edson

 

D. MINSHAW

1995

 

C. MORRIS

 

B. McATEER

 

 

M. FIELD

1996

 

L. MANNING

 

R. MAMEROW

 

R. BROWN

B. EDSON

1997

 

D. BUTTON

 

J. KING

 

B. GARDNER

B. Gilbertson / N. Mamerow

1998

 

R. MAMEROW

 

M. ALDRIDGE

B. GARDNER

B. GILBERT

 

1999

 

S. WOOD

 

B. EDSON

T. FRANCIS

 

 

2000

 

 

T. FRANCIS

N. MAMEROW

T. BILLS

S. GALABOFF

M. ROWE

2001

 

S. PEPLOW

T. FRANCIS

D. CORNELIUS

 

M. ROWE

J. GOODWIN

2002

A. BROWNE

T. FRANCIS

D. CORNELIUS

 

M. ROWE

J. GOODWIN

M. Leuders/J. Gibbs/Z. Trussell

2003

T. FRANCIS

D. CORNELIUS

 

M. ROWE

K. MONTELEONE

J. Gibbs / J. O’Neill

M. ATHERTON

2004

 

 

M. ROWE

B. GRIVELL

R. Moores / J. O’Neill

J. GIBBS

K. TRUSSELL

2005

 

M. ROWE

A. BARBULOVIC

J. O’NEILL

J. GIBBS

C. BRADBROOK

P. MATSOULIADIS

2006

L. VOLBRECHT

 

L. JOHNCOCK

J. GIBBS

K. GLYNAN

J. BALD

B. HARTWIG

2007

 

L. JOHNCOCK

A. TANNER

K. Glynan / B. Walley

H. BUSH

B. HARTWIG

J. PIETRANTONIO

2008

J. O’NEILL

J. WESTOVER

K. GLYNAN

H. BUSH

R. HARDING

B. ANGOVE

D. OCCHIUTO

2009

T. KERBY

J. BENNETT

J. EYRE

B. HARTWIG

J. PIETRANTONIO

D. OCCHIUTO

L. PRICE

2010

 

A. PRIOR

J. McINERNEY

 

D. LISSNER

L. PETERSON

J. JONESred/ J. OCCHIUTO blk

2011

R. RANFORD

 

 

M. DUGGAN

B. SPACKMAN

 

T. McMECHAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~ HONOUR BOARD – BEST & FAIREST ~  CONT. ~

* DENOTES ASSOCIATION / LEAGUE MEDAL WINNER

YEAR

A GRADE

B GRADE

C GRADE

UNDER 17 / 18

UNDER 16

UNDER 15

1971

 

 

 

 

 

 

1972

 

 

 

 

 

M. CHARTRES

1973

 

 

 

 

 

N. STOCKS

1974

R. RAINBIRD

 

 

 

 

W. HEATLEY

1975

G. CHESTERMAN

 

 

B. LORD

 

G. SHILLUM

1976

J. WARREN

M. POOL

 

 

 

W. TRENEAR

1977

C. POMFRET 

D. BENNIER

 

 

 

J. FAY

1978

G. ANSELL

M. WHITTINGTON

 

 

 

G. STRUDWICK

1979

L. SAUL

M. DONNELLAN  *

P. BRUGGERMAN

 

G. PHILP

N. McCARROLL

1980

Glen HEAN

G. ANSELL

Greg HEAN

 

R. DEBNAM

R. DEBNAM

1981

N. PORTER

M. BIGALIA

D. BENNIER

 

R. DEBNAM

 

1982

W. HEATLEY

M. O’REILLY

M. GERLACH

 

S. BRENTSON

 

1983

P. VANSON

C. POMFRET  t

G. MURPHY

 

S. HOFFMAN

 

1984

D. BEGG

P. BAMFORD

M. GERLACH  *

 

 

M. ELLIOTT

1985

D. BEGG

P. BAMFORD

P. HURLEY

G. WRAY

 

L. FORRESTAL

1986

A. MURPHY

K. PEDLER

J. ELBOROUGH

M. TOMNEY

 

M. JASINSKI

1987

A. MURPHY

A. EDE

J. ELBOROUGH

S. HERBERT

 

J. CALVERT

1988

M. BROWNE

E. DESIRA

R. COLLINS

W. EVANS

 

M. JONES

1989

R. BROWN

E. DESIRA  *

M. TOMNEY

G. YOUNG

 

J. EDWARDS

1990

S. SAUNDERSON

E. DESIRA  *

 

1. A. Arnold  2. J. Botten/ A. Cox

 

 

1991

D. LYME

M. LYNCH

 

A. COX

 

J. ROBERTS

1992

C. WATERHOUSE

G. SHUGG

 

S. SMITH

 

 

1993

J. JURGENS

G. COX

 

S. BEER

 

D. TIMMS

1994

J. JURGENS

M. LYNCH

 

 

D. TIMMS

 

1995

T. MARSHMAN

A. LEWIS

 

 

 

C. RIGNEY

1996

P. WILLIAMS

A. LEWIS

 

C. RIGNEY

 

M. SNEYD

1997

S. BEER

M. BROWNE

 

 

 

S. PEPLOW

1998

M. GROSSMANN  *

J. ELLETT

 

C. MORRIS

 

L. MANNING

1999

D. BEER   *

T. NORFOLK

 

S. WILLMENT

 

B. McATEER

2000

D. TURNER  *

X. DAVEY

 

 

S. MULHOLLAND

S. HANSON

2001

S. BEER

A. WATERHOUSE

 

 

R. REBBECK

 

2002

M. GROSSMANN

M. WESTOVER

M. ESPLIN

 

 

 

2003

T. SLEEP

J. KING

 

 

 

 

2004

M. GROSSMANN

X. DAVEY

 

 

 

A. Anderson / T. Harlaftis / L. Power

2005

S. Charlton / S. Johnston

D. SAHB

 

M. BIVONE

 

D. LYME

2006

D. JOHNSTON

S. MUDGE

J. TA

M. NGUYEN

 

 

2007

S. GOODWIN  *

J. ELLETT

J. VAN DEN BRINK

 

 

 

2008

J. JARVIS

S. BEER

L. KING

 

 

 

2009

J. LEVY

S. BEER

L. KING

 

 

I. JAROUDI

2010

N. FLYNN

D. BUTTON

C. KERR

 

J. O’NEILL

B. VERDE

2011

S. BAMFORD

M. WOOD

J. KING

 

J. O’NEILL *

 

2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

~ HONOUR BOARD ~

 

 

YEAR

CHAIRMAN

SECRETARY

TREASURER

SENIOR COACH

1971

 

 

 

 

1972

R. N. COLQUHOUN

Mrs. R. THOMPSON

Mrs. J.COLQUHOUN

 

1973

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

Mrs. J.COLQUHOUN

 

1974

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

M. HILLEBRAND

W. TABE

1975

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

D. COOTER

R. HUGHES

1976

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

D. COOTER

R. HUGHES

1977

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

D. COOTER

J. ROONEY

1978

R. N. COLQUHOUN

K. G. THOMPSON

D. COOTER

G. ANSELL

1979

J. P. ROONEY

K. G. THOMPSON

B. MUTIMER

G. ANSELL

1980

J. P. ROONEY

K. G. THOMPSON

J. W. RAINBIRD

G. ANSELL

1981

J. G. SHILLUM

K. G. THOMPSON

J. W. RAINBIRD

G. ANSELL

1982

J. G. SHILLUM

K. G. THOMPSON

J. W. RAINBIRD

D. SLATER

1983

M. J. DONNELLAN

K. G. THOMPSON

J. W. RAINBIRD

D. SLATER

1984

M. J. DONNELLAN

F. LEEUWENBURGH

L. WRAY

C. JOHNSON

1985

W. TABE

L. MARSCHALL

L. WRAY

D. NOSKE

1986

W. TABE

B.L. FREEMAN

L. WRAY

D. NOSKE

1987

L. WRAY

L. MARSCHALL

A. WALTERS

D. HYLAND

1988

D. BRENTSON

Mrs. H. BEER

G. SHUGG

J. WRIGHT

1989

D. BRENTSON

Mrs. H. BEER

W. TABE 
 

R. BROWN

1990

M. DONNELLAN

Mrs. H. BEER

Mrs. H. BEER

M. BASTIAN

1991

M. BASTIAN

Mrs. H. BEER

Mrs. H. BEER

C. GRAHAM

1992

M. BASTIAN

Mrs. H. BEER

L. WRAY

C. GRAHAM

1993

R. WOOLEY

Mrs. H. BEER

B. SYMES

C. GRAHAM

1994

R. WOOLEY

Mrs. H. BEER

B. SYMES

N. RAWLINGS

1995

G. KING

Mrs. H. BEER

B. SYMES

N. RAWLINGS

1996

G. KING

Mrs. H. BEER

B. SYMES

N. RAWLINGS

1997

R. WOOLEY

Mrs. H. BEER

B. SYMES

N. RAWLINGS

1998

R. WOOLEY

J.
  LEWIS/A.CRANSTON

B. SYMES  /R. WOOLEY

S. MULDOON

1999

R. WOOLEY

Mrs. A. CRANSTON

Mrs. H. BEER

G. RUSSELL

2000

R. WOOLEY

Mrs. A. CRANSTON

Mrs. H. BEER

G. RUSSELL

2001

R. WOOLEY

Mrs. A. CRANSTON

Mrs. H. BEER

G. RUSSELL

2002

R. WOOLEY

Mrs. A. CRANSTON

Mrs. H. BEER

G. RUSSELL

2003

G. KING

Mrs. A. CRANSTON

P. SMITH

G. RUSSELL

2004

G. KING

Mrs. A. CRANSTON

P. SMITH

S. HEAD

2005

G. KING

Ms. K. FRY

G. KING

S. HEAD

2006

G. KING

Mrs. B. BEER

Mrs. L. KING

D. BEER

2007

G. KING

Mrs. H. BEER

C. PECK

D. BEER

2008

G. KING

Mrs. H. BEER

Mrs. E. ELLBOURN

D. BEER

2009

S. HARTWIG

Mrs. H. BEER

Mrs. E. ELLBOURN

D. BEER

2010

S. HARTWIG

Mrs. H. BEER

Mrs. E. ELLBOURN

D. BEER

2011

D. REBBECK

Mrs. H. BEER

A. CLUTTON

S. BAMFORD

2012

D. REBBECK

Mrs. H. BEER

Mrs. A. HAMMOND

S. BAMFORD