Log In to Interact.
       Lost Password?    Register
Westmont High School Baseball Logo

Like & Share:Warrior History

ALL-LEAGUE SELECTIONS   CCS APPEARANCES
         
2017  Mt. Hamilton   2017  Division I Champions
22-9  overall          9-5  league   1st Round:     Westmont defeats Santa Clara (10-0)
Hunter Schilperoort (Senior of the Year)   1/4 Finals:     Westmont defeats Sequoia (1-0)
Ethan Go (1st Team)   Semi-Finals:     Westmont defeats Alisal (4-0)
Adam Brockett (2nd Team)   Finals:     Westmont defeats Los Altos (8-1)
Austin Tremelling (2nd Team)        
    2016  Open Division
    1st Round:     Bellarmine defeats Westmont (6-0)
2016  Mt. Hamilton        
20-7  overall          10-4 league   2014  Division I
Hunter Schilperoort (League MVP)   1st Round:     Westmont defeats Milpitas (9-5)
Jason Munsch (Senior of the Year)   1/4 Finals:     Westmont defeats Los Altos (9-0)
Tyler Lunsford (1st Team)   Semi-Finals:     Westmont defeats Sequoia (2-0)
Evan Phillips (1st Team)   Finals:     Wilcox defeats Westmont (4-2)
Ethan Go (2nd Team)        
Robby Zanardelli (2nd Team)   2013  Division II
    1st Round:     Westmont defeats Mills (8-3)
2015  Mt. Hamilton   1/4 Finals:     Westmont defeats Overfelt (2-0)
12-15  overall          5-9 league   Semi-Finals:     Willow Glen defeats Westmont (1-0)
Daniel Speciale (1st Team)        
    2012   Division II
2014  Mt. Hamilton   1st Round:     St. Ignatius defeats Westmont (8-6)
23-10  overall          10-4 league        
Matt Hearn (1st Team)   2011   Division II
Mike Morbo (1st Team)   1st Round:     Westmont defeats Gilroy (9-8)
Hans Hesse (2nd Team)   1/4 Finals:     Pioneer defeats Westmont (4-2)
Willy McMullen (2nd Team)        
Daniel Speciale (2nd Team)   2010   Division II
    1st Round:     Burlingame defeats Westmont (10-0)
2013  Mt. Hamilton        
21-9  overall          15-6  league   2009   Division II
Tony Pianto (Coach of the Year)   1st Round:     Westmont defeats St. Ignatius (8-7)
JD Hearn (League MVP)   1/4 Finals:     Willow Glen defeats Westmont (7-2)
Lucas Erceg (Senior of the Year)        
Daniel Speciale (Sophomore of the Year)   2008   Division II
Matt Hearn (2nd Team)   1st Round:     Santa Clara defeats Westmont (5-3)
Willy McMullen (2nd Team)        
    2005   Division I
2012  Mt. Hamilton   1st Round:     Mitty defeats Westmont (7-0)
15-14  overall          11-10  league        
Lucas Erceg (1st Team)   2004   Division I
TJ Conroy (1st Team)   1st Round:     Bellarmine defeats Westmont (3-2)
Justin Edgar (1st Team)        
Brett Solano (2nd Team)   2003   Division II
    1st Round:     Westmont defeats Mt. View (4-3)
2011  Mt. Hamilton   1/4 Finals:     Monterey defeats Westmont (4-2)
15-14  overall          11-10  league        
Casey Thompson (1st Team)   2001  Division II
Justin Edgar (2nd Team)   1st Round:     Palma defeats Westmont (5-4)
Lucas Erceg (2nd Team)        
    2000  Division II
2010  Mt. Hamilton   1st Round:     Gunn defeats Westmont (9-0)
15-13  overall          11-10  league        
Chad Christopher (1st Team)   1998  Division II
Brian Scott (1st Team)   1st Round:     Westmont defeats N. Monterey (3-2)
Casey Thompson (1st Team)   1/4 Finals:     Westmont defeats Del Mar (10-7)
Josh Jacobsen (2nd Team)   Semi-Finals:     Burlingame defeats Westmont (3-1)
         
2009  Mt. Hamilton   1997  Division I
18-13  overall          11-10  league   1st Round:     Westmont defeats Wilcox (6-5)
Jason Brady   (Senior of the Year)   2nd Round:     Leland defeats Westmont (6-1)
Cannon Bernarding   (1st Team)        
Brian Scott (2nd Team)   1992  Division II
    1st Round:     Westmont defeats Willow Glen (8-1)
2008  Mt. Hamilton   2nd Round:     Carlmont defeats Westmont (6-5)
20-10  overall          13-8  league        
Brian Scott   (Sophomore of the Year)   1991  Division II
Cannon Bernarding   (1st Team)   1st Round:     Westmont defeats S. San Francisco (6-2)
Jason Brady   (1st Team)   2nd Round:     Blackford defeats Westmont (2-1)
David Messer   (2nd Team)        
Victor Rasor-Thompson   (2nd Team)   1986  Division II
    1st Round:     Lynbrook defeats Westmont (4-0)
2007  Mt. Hamilton        
8-16  overall          8-13  league   1985  Division I
Kyle McDonald   (1st Team)   1st Round:     Gunn defeats Westmont (16-6)
Cannon Bernarding   (2nd Team)        
    1983  Division I
2006  Mt. Hamilton   1st Round:     Westmont defeats Lynbrook (3-2)
5-19  overall          3-18  league   2nd Round:     Westmont defeats S. San Francisco (8-7)
Ryan Kanzaki   (2nd Team)   1/4 Finals:     St. Francis defeats Westmont (2-1)
Steven Brady   (2nd Team)        
    1982  Division I
2005  Mt. Hamilton   1st Round:     Bye
15-11  overall          13-8  league   2nd Round:     Westmont defeats Alisal (6-5)
Ryan Magana   (1st Team)   1/4 Finals:     Westmont defeats Monta Vista (4-2)
DJ Jackman   (2nd Team)   Semi-Finals:     Westmont defeats Mills (8-6)
Brad Davis   (2nd Team)   Finals:     Prospect defeats Westmont (8-7)
         
2004  Mt. Hamilton        
19-10  overall          10-4  league        
Brandon Simon   (1st Team)        
Rickey Meinhold   (1st Team)        
Zach Brehm   (2nd Team)        
Brad Davis   (2nd Team)        
Ryan Magana   (2nd Team)        
Thomas Acuna   (2nd Team)        
         
2003  Santa Teresa        
19-6  overall          17-1  league        
Mike Gorski   (League MVP)        
Rickey Meinhold   (Junior of the Year)        
Mitch Monroe   (1st Team)        
Jimmy Stevenson   (1st Team)        
Brandon Simon   (1st Team)        
Josh Herzbrun   (2nd Team)        
Brian Adragna   (2nd Team)        
         
2002  Mt. Hamilton        
7-19  overall          2-16  league        
Mike Gorski   (1st Team)        
Matt Mills   (2nd Team)        
         
2001  Mt. Hamilton        
16-10  overall          11-7  league        
Jason Miller  (Coach of the Year)        
Reed Dickert   (Junior of the Year)        
Chris Snyder   (1st Team)        
Bill Stouffer   (2nd Team)        
         
2000  Mt. Hamilton        
11-14-1  overall        
Tony La Vista   (1st Team)        
         
1999  Mt. Hamilton        
9-15  overall          6-12  league        
         
1998  Mt. Hamilton        
17-7  overall        
Jason Miller   (Coach of the Year)        
Ryan Hansen   (1st Team)        
Seth Zajac   (1st Team)        
Adam Curtis   (2nd Team)        
Schyler Nolan   (2nd Team)        
Kyle Collins   (2nd Team)        
         
1997  Mt. Hamilton        
19-6  overall        
Jason Miller   (Coach of the Year)        
PJ Dohery   (1st Team)        
Scott Smith   (1st Team)        
Brian Skarbek   (1st Team)        
Adam Curtis   (1st Team)        
Zach Felder   (1st Team)        
Nick North   (2nd Team)